Kdy je prodloužení nevýhodné
Stejně jako jsme popsali výhody posunu, je potřeba se zmínit také o situacích, kdy se prodloužení lhůty může stát spíše nevýhodou. Jde zejména o případ, kdy se poplatník ve zpracovávaném přiznání dostává do daňové ztráty, zatímco v předcházejícím roce docílil vysoké daňové povinnosti, nebo se mu významnějším způsobem snižuje daňová povinnost.
V případě, že poplatníkovi za uplynulý rok vychází daňová ztráta, není vhodné využívat prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání, a to zejm�na z těchto důvodů:
- prodlužuje se termín vzniku přeplatku na dani z titulu záloh zaplacených v příslušném roce
- až do lhůty pro podání daňového přiiznání v prodloužené lhůtě, tj. do 30.6. je nutno platit zálohy na daň z předchozí známé daňové povinnosti
přeplatek na dani z titulu zaplacených záloh na daň vzniká, až v prodlouženém termínu podání daňového přiznání vzhledem k tomu, že spolu se lhůtou daňového přiznání se posouvá i lhůta splatnosti daně, tj. i den určující datum vzniku přeplatku na zálohách.
Jediná mo�nost, jak se vyhnout zbytečně vysokým platbám záloh na daň, je požádat finanční úřad ještě před splatností příslušných záloh o vydání rozhodnutí, kterým by stanovil zálohy jinak, resp. na základě kterého by byla zrušena povinnost placení záloh.